Malutki skrawek wybrzeża nad Morzem Karaibskim, obejmujący takie miasteczka jak Puerto Morelos, Playa del Carmen, Tulum czy Felipe Carrillo Puerto, to nie tylko raj dla plażowiczów. W Tulum, na skraju wysokiego klifu, usytuowana jest niezwykle ciekawa piramida, której funkcja była głównie obronna. Budowla ta ma kształt pudełkowy i nie jest może zbyt piękna, ale za to była bardzo funkcjonalna jako forteca. Jej położenie nad samym morzem sprawia, że każdy kto tam przybędzie, jest urzeczony.
W języku ma'ya Tulum oznacza ścianę, która to nazwa pochodzi od muru, którym miasto (jako jedno z nielicznych miast Majów) było otoczone.
Chichén Itzá
To prekolumbijskie miasto zostało założone przez Majów na półwyspie Jukatan około 450 r. Okres jego rozkwitu przypadał w X-XI wieku, po czym stopniowo traciło swe znaczenie aż w XV wieku zostało ostatecznie opuszczone. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (nazwa Chichén Itzá znaczy Źródła Ludu Itzá).
Pierwsze budowle w Chichén Itzá zostały wzniesione około 700 r. (w okresie klasycznym rozwoju sztuki Majów). Prezentują one typowe cechy architektury Majów.
Na szczycie schodkowej piramidy, wzniesiona została świątynia El Casillo (Zamek), będąca miejscem kultu Kukulkana. Na szczyt piramidy z czterech stron prowadzą schody. Każdy bieg ma po 91 stopni (razem daje to liczbę 364), zaś 365 (ilość dni w roku słonecznym) stopień to wejście do świątyni.
Na piramidzie można wyróżnić 18 tarasów, symbolizujących 18 miesięcy, na tyle bowiem dzielił się rok Majów. Jeśli to nie wystarczy za dowód matematycznej sprawności Majów przy budowie tej świątyni, to należy przybyć w to miejsce w dzień wiosennego lub jesiennego zrównania dnia z nocą. W ten dzień siedem północnych schodów i rzeźby w kształcie głowy węża dotykane są przez promień słoneczny w taki sposób, że tworzą z gry światła i cienia olbrzymiego węża, który zanurza się w ziemię wraz z zachodzeniem słońca.
Uxmal
Miasto to zostało założone w okresie renesansu Majów (prawdopodobnie pomiędzy 987-1007r.). Należało do głównych miast-państw cywilizacji Majów w okresie Nowego Państwa. Zostało opuszczone w XVw. Wśród ruin zachowały się liczne zabytki zaliczane do stylu Puuc. Wśród nich znajduje się piramida schodkowa ze Świątynią Czarownika (Świątynią Wróżbity) o wysokości ok. 38,0 m i nietypowej, eliptycznej podstawie. Następcy twórców owalnej piramidy rozbudowywali ją w dość niecodzienny sposób. Otóż od setek lat piramidy w Ameryce Środkowej rosły, gdyż kolejne pokolenia obudowywały je ze wszystkich stron nową warstwą, w wyniku czego budowle te przypominają cebule. Początkowo było tak też w Uxmal - w środku owalnej piramidy archeolodzy znaleźli zabudowaną świątynię z VI w. n.e.
Ktoś jednak wpadł na pomysł, by rozbudowę ograniczyć do postawienia nowej świątyni na tyłach stojącej już na szczycie świątyni i dobudować schody z drugiej strony. W ten sposób na piramdzie były dwie świątynie (wschodnia i zachodnia) zwrócone do siebie plecami, a do każdej prowadziły odrębne schody. Podczas następnej rozbudowy w IX w. mieszkańcy Uxmal postawili kolejną świątynię na dachu świątyni wschodniej i doprowadzili do niej nowe szerokie schody. Zostawili w nich jednak wejście do tunelu wiodącego do starej świątyni wschodniej. W efekcie na szczycie budowli znajdują się aż trzy dostępne świątynie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz